Digitalna (vizuelna) umetnost
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 9 | Nivo: Akademija lepih umetnosti

Uvod
Digitalna umetnost može da bude u potpunosti kompjuterski izvedena ili uzeta iz drugih izvora, poput skeniranih fotografija ili slika stvorenih putem softvera za vektorsku grafiku koristeci miša ili grafički tablet. Iako tehnički termin može biti primenjen u umestnosti stvorenoj putem drugih medija ili procesa i jednostavno biti skeniran, uglavnom je rezervisano za umetnost koja je modifikovana kompjuterskim procesima. Digitalizovani tekst i neobrađeni audio i video snimci se uglavnom ne smatraju digitalnom umetnošću, ali mogu biti deo većih projekata komjeterske ili informatione umetnosti. Delom se smatraju digitalne slike kada su stvorene u sličnom modu kao i ne digitalne slike ali koristeći softvere na kompjuterskim platformama koji za krajnji rezultat imaju sliku koja izgleda kao da je naslikana na platnu.
Područija digitalne umetnosti
Digitalno slikarstvo
Matematička umetnost
Vektografska umetnost
Kompjuterska grafika
Veb dizajn
Foto manipulacije
1. Digitalno slikanje
Digitalno slikanje je umetnička forma u kojoj se tradicionalne tehnike kao što su vodene boje, ulje na platnu I impasto rade pomoću digitalnih alata na kompjuteru.
Tradiconalno slikanje je slikanje sa fizičkim medijumom, nasuprot modernom stilu kakav je digitalni. Digitalno slikanje se razilkuje od drugih oblika digitalne umetnosti, Umetnici koji koriste ovaj vid slikanja stvaraju slike direktno na kompjuteru, bez predhodnih skica. Svi programi za digitalno slkanje su kreirani na taj način da što vernije prikažu tradicionalni način slikanja I to pomoću raznih četkica I slikarskih efekata. Četkice su digitalno stilizovane da bi mogle da zamene tradiciinalne stilove kao što su ulje, akril, pastel, ugalj, pa čak I airbrush. Postoje I određeni efekti koji su karakteristični za svaki tip digitalnog slikanja koji predstavljaju realne efekta. U mnogim programima korisnici mogu da kreiraju svoju četkicu kombinujići različite teksture I materijale. Ova mogućnost je veoma bitna u povecivanju između tradicionalnog I digitalnog slikanja.
Ova vrsta slikanja je najzastupljenija u konceptualnom dijaznu za film, televiziju I video igrice. Postoje razni programi kao što su Adobe Photoshop, ArtRage, GIMP I openCanvas koji umetniku omogućavaju slične ulsove kao pri tradicionlnom slkianju; razne alatke, platno, mešanje paleta I veliki izbor boja koje mogu da se kombinuju. Postoje raznličiti pravci u digitalnom slikanju kao što su impresionizam, realiza. Ova vrsta slikanja ima kako svojih prednosti tako I mana. Omogućava umetniku lakše organizovanje, manje nereda, ali isto tako I manje osećaja nego kada se četkica drži u ruci. Razni kritičari misle da prilikom digitalnog slikanja nedostaje karakter koji je jedinstven za svaki fizički predmet.
2. Matematička umetnost
Između matematičke i grafičke umetnosti još od najranijih vremena je postojala značajna veza i interakcija, na primer kroz zajedničke interese u konceptima kao što su proporcija i perspektiva koje igraju važnu ulogu u obe ove oblasti. Napredak kompjuterske tehnologije je omogućio razvoj različitih formi digitalne umetnosti, koje dozvoljavaju umetnicima i matematičarima da međusobno sarađuju. Cilj ove vrste umetnosti je da pokaže kako matematički objekti mogu da budu lepi i takođe da predstavi umetnike koji koriste matematičke ideje kao predmet slikanja i inspiraciju ili oba.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!